دارکشی قالی در قالیشووی زارع

دارکشی قالی

دارکشی اقدامی است که به اصلاح برخی از مشکلات فرش از جمله کجی آن کمک می‌کند. بعضی از فرش‌های دستباف، به دلیل بی‌توجهی در زمان بافت و استفاده غلط، دچار کجی می‌شوند. منظور از کجی حالتی است که در آن وقتی فرش را روی زمین پهن می‌کنید؛ ضلع‌های طولی آن حالت عمود ندارد و بدنه اصلی و طرح آن به سمت راست یا چپ تمایل دارد.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌تواند این کجی را مرتفع کند و باعث عمود شدن ضلع‌های طولی و عرضی فرش به هم شود؛ عملیات دارکشی است عملیات دارکشی بیشتر مخصوص رفع نقایص فرش‌های دستبافت است.

چرا که فرش‌های ماشینی با تجهیزات و دستگاه‌های دقیق و مهندسی شده‌ای بافته می‌شوند که امکان ایجاد کجی را در فرش به حداقل می‌رسانند.

این در حالی است که فرش دستباف، زاییده گره‌هایی است که با دست زده شده‌اند. بنابراین کوچک‌ترین خطای انسانی در زمان بافت آن می‌تواند منجر به ناقص شدن فرش شود. دارکشی با هدف شکیل‌تر شدن و رفع نواقص ظاهری بدنه فرش مانند کجی‌ها و کاستی‌های جزئی انجام می‌شود

دارکشی قالی

 

دارکشی قالی یک فرایند مهم در حفظ و نگهداری قالی‌ها است. در این فرایند، گرد و غبار، ذرات معلق و آلودگی‌های دیگر از قالی خارج شده و باعث تمیزی و زیبایی آن می‌شود. در ادامه، به برخی اصول و روش‌های دارکشی قالی خواهیم پرداخت.

یکی از مهمترین مراحل دارکشی قالی، جمع‌آوری گرد و غبار سطحی است. برای این کار، از ابزارهایی مانند مکنده، جاروبرقی با مکنده قالی یا مکنده مخصوص قالی استفاده می‌شود. در این مرحله، قالی به آرامی و با استفاده از ابزارهای مناسب مکنده می‌شود تا گرد و غبار موجود در سطح قالی جمع‌آوری شود.

بعد از جمع‌آوری گرد و غبار سطحی، فرایند دیگری به نام دار کشی عمیق انجام می‌شود. در این مرحله، قالی با استفاده از دستگاه‌های ویژه‌ای که به صورت اجاره‌ای در دسترس هستند، همچون دستگاه‌های دارکشی قالی بخاری یا دستگاه‌های استفاده از مواد شیمیایی، دقیق‌تر تمیز می‌شود. این دستگاه‌ها با اعمال بخار یا مواد شیمیایی مناسب، آلودگی‌های عمیق و دسترسی‌ناپذیر را از داخل بافت قالی خارج می‌کنند.

بعد از دار کشی عمیق، قالی باید به آرامی خشک شود. در این مرحله، لازم است قالی در محیط خشک و تهویه‌دار قرار گیرد تا رطوبت موجود در آن تبخیر شود. در صورت استفاده از دستگاه‌های بخاری در مرحله قبل، زمان خشک شدن قالی کوتاه‌تر خواهد بود.

دارکشی قالی

در نهایت، پس از خشک شدن کامل، می‌توان قالی را به محل اصلی آن برگرداند. دارکشی قالی به‌طور منظم و دوره‌ای توصیه می‌شود تا زمان عمر و زیبایی قالی را بیشتر کند.

در کل، دارکشی قالی به عنوان یک فرایند حیاتی در حفظ و نگهداری قالی‌ها، تمیزی آنها را افزایش می‌دهد و می‌تواند ماندگاری قالی را بهبود بخشد. با رعایت اصول و استفاده از ابزارها و دستگاه‌های مناسب، می‌توان قالیرا در شرایط بهتری نگهداری کرد و از طولانی‌مدت تر و زیباتر بودن آن لذت برد.

 

قالیشویی شیراز بلوار نصر

درباره قالیشویی زارع :

قالیشویی زارع با بیش از 30 سال سابقه درخشان، یکی از معتبرترین قالیشویی‌ها در جنوب کشور است. این قالیشویی دارای لوح تقدیر سال 88 از اتحادیه فروشندگان فرش دستباف است و به شستشو، تعمیر و مرمت انواع فرش‌های دستباف و ماشینی می‌پردازد.

قالیشویی زارع بزرگترین کارخانه قالیشویی در جنوب کشور است و با سیستم شستشو و آبگیری مکانیزه مجهز شده است. این قالیشویی دارای دو خط شستشو است و عضو رسمی اتحادیه فروشندگان فرش دستباف بوده و توسط صنایع و معادن تایید شده است . برای دریافت مشاوره از کارشناسان ما تماس بگیرید.

 آدرس :

شیراز بلوار نصر شرقی (جاده کفترک سابق) انتهای کوچه 7

09171098983
carpetservicezare @gmail.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *