نحوه پاک کردن لکه زغال از روی فرش

لکه زغال یک لکه سیاه بوده که ظاهر فرش شما را بد جلوه می‌دهد ونحوه پاک کردن لکه زغال هم کاری بسیار سخت است. اگر زغال، فرش را سوزانده باشد بسیار سخت‌تر لکه‌اش رها می‌شود.

 دلیل وجود زغال در خانه

از موارد پرمصرف و پرکاربرد در هر خانه‌ای زغال بوده است. معمولاً برای درست کردن کباب و استفاده از قلیان یا بوگیر در یخچال از زغال استفاده می‌شود. البته استفاده از زغال در یخچال خیلی هم شایع نیست.

زغال به دلیل ویژگی که دارد به راحتی پودر می‌شود. اگر پودر آن در تار و پود فرش نفوذ کند و رنگ فرش نیز روشن باشد، یقینا شیوه پاک کردن آن از روی فرش نیز سخت‌تر می‌شود. استفاده از زغال در گلدان‌ها جهت از بین بردن آفت‌ها از دیگر کاربردهای زغال است. به دلیل کاربردهای فراوان زغال، استفاده از آن در منزل بسیار رایج است.

گاهی اوقات روی فرش یا هر بخش دیگری از منزل آلودگی و لکه‌های مختلفی ایجاد می‌شود ولی تمیز کردن لکه‌های سیاهی که از زغال به وجود آمده است به راحتی از روی سرامیک و موزاییک تمیز می‌شود. درست برعکس فرش که تمیز کردنش مشقت بار است. شیوه پاک نمودن لکه زغال از روی فرش مشکلات خاص خود را دارد.

نحوه پاک کردن لکه زغال

لکه زغال باید مطابق قاعده و اصول پاک شود. همینطور باید از حلال‌های مناسب جهت زدودن لکه زغال استفاده کرد. اگر به طور معمولی دستمالی برداشته و بر روی لکه زغال بکشید، مطمئن باشید تمام آن محدوده را آغشته به لکه سیاه می‌کنید. اگر زغال بر روی فرش ریخت جهت بیشتر پخش نشدن زغال باید خیلی زود، تکه‌های زغال را برداشته و شروع به تمیز کردن لکه زغال کنید.

نحوه پاک کردن لکه زغال

 مواد و لوازم مورد نیاز جهت تمیز کردن و نحوه پاک کردن لکه زغال

 • شامپو فرش
 • سفید کننده ضعیف و همان بر پایه هیدروژن
 • انبر جهت برداشتن زغال از روی فرش
 • سرکه سفید
 • آب گرم
 • اسفنج قالیشویی یا برس مخصوص قالیشویی
 • بطری اسپری
 • الکل سفید

 

 مراحل تمیز کردن لکه زغال از روی فرش

 • زغال را با دست یا با استفاده از انبر از روی فرش بردارید: اول از همه به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر کاری جهت تمیز نمودن لکه زغال، در صورتی که پودر نشده باشد،  باید تکه‌های زغال را از روی فرش بردارید.  بهتر این است که چنین کاری را با انبر انجام دهید تا هم سریع‌تر این کار انجام شود و هم با برخورد دست به زغال، روی فرش بیشتر پخش نشود. باید بدانید که اگر زغال داغ بود به هیچ عنوان با دست آن را برندارید زیرا سبب سوختگی شدید دست می‌شود. حتی اگر در چنین موقعیتی سراسیمه شدید هم سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان به زغال داغ دست نزنید.
 • شستن فرش و زدودن لکه زغال: جهت شستشوی فرش از لکه زغال حتماً از آب گرم استفاده نمایید زیرا از قدرت انحلال بالاتر و بیشتری برخوردار است. جهت انجام چنین کاری به یک لیتر آب گرمی که جوش نباشد، ۳ قاشق غذاخوری شامپو فرش و یک قاشق سرکه سفید اضافه کرده و آنها را کاملاً با هم مخلوط کنید. بعد محلول ساخته شده را با اسفنج بر روی لکه زغال بکشید و این کار را چندین بار انجام دهید تا کاملا لکه زغال پاک شود.
 • پاک کردن و حذف لکه زغال با استفاده از اسپری الکل سفید: در این وهله جهت زدودن بهتر لکه زغال به نیم لیتر آب گرم و نصف پیمانه سرکه سفید نیاز داریم. این دو را درون بطری اسپری ریخته و با استفاده از حوله تمیز لکه زغال را تمیز نمایید. شما علاوه بر استفاده از حوله تمیز می‌توانید از اسفنج نیز جهت این کار بهره ببرید.
 • زدودن لکه زغال از روی فرش با استفاده از مواد سفید کننده: اگر رنگ فرش روشن بود و الیافی که در آن کار شده جنس به خصوصی نداشت، جهت شستشوی فرش و زدودن لکه زغال، می‌توانید با استفاده از یک قاشق سفید کننده غیر کلردار بر پایه هیدروژن و نیم لیتر آب گرم یک محلول بسازید. آن محلول را روی فرش اسپری نمایید و درست مثل روش قبلی با اسفنج یا حوله تمیز لکه فرش را از بین ببرید. نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه کنید این بوده که بعد از شستشوی فرش و تمیز کردن آن از لکه زغال با به کارگیری سفید کننده، حتماً حتماً فرش را آبکشی کرده تا سفید کننده به فرشتان صدمه نزند.
 • از بین بردن لکه زغال از فرش با به کارگیری مایع لباسشویی: این شیوه جهت فرش‌های رنگ روشن بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل می‌توانید با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری مایع لباسشویی دارای آنزیم با دو فنجان آب گرم یک محلول بسازید. آن محلول را با اسفنج به روی لکه زغال کشیده و بعد آن را آبکشی نمایید.

بعد از انجام دادن همه شیوه‌های بالا اگر لکه زغال از روی فرش زدوده نشد باید فرش را به دست قالیشویی بسپارید تا با استفاده از شوینده‌های مخصوص لکه زغال را از روی فرش تمیز کرده و از بین ببرد.

۵ نکته حائز اهمیت جهت جلوگیری از درست کردن لکه زغال بر روی فرش

 1. حتماً می‌دانید که لکه زغال خیلی سخت از روی فرش پاک می‌شود. پس بهتر بوده تا زمان جابجایی زغال بیشتر توجه کنید و زغال‌ها را در پلاستیک‌های بسته گذاشته تا درصد ریخته شدن آن بر روی فرش را به کمترین حد ممکن برسانید.
 2. جهت جلوگیری از درست شدن لکه زغال بر روی فرش بهتر است تا برای پخت کباب و آماده کردن زغال برای قلیان از فضاهای باز مانند حیات و تراس استفاده کنید تا دچار مشکلات این چنینی نگردید.
 3. گفتنی است که ریختن زغال داغ و سوزان بر روی فرش امکان دارد تا علاوه بر درست کردن لکه، فرش را نیز بسوزاند که آن وقت باید الیاف فرش را در آن بخش کوتاه نموده یا حتی مجبور شوید فرش خود را عوض کنید.
 4. در شیوه پاک نمودن فرش از لکه زغال، هنگامی که فرش ماشینی آسیب زیادی دیده باشد باید آن را رفوع کنید.
 5. اگر بخشی از فرش با زغال دچار سوختگی گردید، جهت رفوع کردن فرش ماشینی سوخته این فرصت را به دست می‌آورید تا به وسیله ریش تراش یا حتی موچین کمی از پرز قسمت سالم فرش را جدا نمایید. دقت کنید بخشی که جدا شده با نقش و نگار فرش شما هماهنگ و یکسان باشد. بعد از این کمی چسب را به قسمت سوخته شده فرش ریخته و پرز‌ها را بر روی آن قرار داده و فشار دهید. سپس روی آن بخش وسیله‌ای سنگین مثل کتاب‌های بزرگ قرار داده و اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.

 لکه زغال از روی فرش

از بین بردن لکه زغال، یک چالش در شستن فرش

لکه زغال ایجاد شده را هرچه سریعتر نابود کنید تا ماندگار نشود زیرا هرچه لکه قدیمی‌تر باشد، از بین بردن آن نیز سخت‌تر است. همه شیوه‌های زدودن لکه باید قبل از شستن فرش انجام گردد. این را بدانید که لکه زغال یا هر لکه دیگری اگر شسته و خشک شوند دیگر تقریباً هضم نشدنی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان قالیشویی زارع در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *