بهترین روش ترمیم رنگ فرش دستباف

فرش‌های دستباف در طول قرن‌ها ترکیبی باشکوه از هنر و صنعت را ارائه کرده‌اند. با این حال، آنها می‌توانند در طول زمان به دلیل استفاده طولانی،  شرایط آب و هوایی و عوامل دیگر دچار محوشدگی رنگ شوند. خوشبختانه ترمیم رنگ فرش دستباف، راه حلی موثر برای افزایش طول عمر این هنر ارزشمند است. استفاده از رنگرزی برای ترمیم رنگ فرش به چند دلیل مهم است. برای مثال، ارزش زیبایی شناختی و مالی فرش با بازسازی رنگ افزایش می‌یابد؛ همچنین بازیابی رنگ‌ها به‌طور حرفه‌ای تضمین می‌کند که فرش بیشتر آسیب نمی‌بیند یا «بیش از حد بازسازی» نمی‌شود، به این معنی که رنگ‌ها نسبت به رنگ اصلی بیش از حد پر جنب و جوش نمی‌شوند.

 

چه چیزی باعث از بین رفتن رنگ در فرش دستباف می شود؟

فرش‌های پشمی یا نایلونی کارخانه‌ای نسبت به فرش‌های الیاف طبیعی راحت‌تر رنگ می‌شوند. الیاف مصنوعی مانند نایلون نسبت به الیاف طبیعی رنگ شده مانند پشم و ابریشم رنگ ثابت‌تری دارند. موارد زیادی می‌تواند باعث آسیب به فرش دستباف شما شود، از جمله از بین رفتن رنگ و آسیب‌های ساختاری. در اینجا چند مورد از رایج ترین منابع محو شدن رنگ فرش آورده شده است:

نور خورشید

رنگ‌های طبیعی فرار هستند، به این معنی که قرار گرفتن در معرض نور UV خورشید باعث پخش شدن آنها می‌شود. فرشی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد هر سال 1 تا 3 درصد رنگ خود را از دست می‌دهد، اما تا زمانی که 10 درصد یا بیشتر رنگ خود را از دست ندهد، متوجه آن نخواهید شد. استفاده از پرده در اتاق‌های آفتابگیر از فرش شما محافظت می‌کند.

مواد شیمیایی

گاهی اوقات مردم سعی می‌کنند آسیب‌دیدگی را با رنگ پنهان کنند، اما مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های نامناسب می‌تواند باعث آسیب ساختاری به فرش دستباف شما شود و تعمیرات گران قیمتی را ایجاد کند. مواد شوینده، لکه برها و سایر محصولاتی که (عمداً یا تصادفی) با فرش شما در تماس هستند نیز می‌توانند باعث از بین رفتن رنگ شوند.

سیل یا رطوبت

هر نوع رطوبتی می‌تواند باعث شود رنگ‌های تیره‌تر به رنگ‌های روشن‌تر وارد شوند، به‌خصوص اگر رطوبت به سرعت تمیز نشود. تمیز کردن نقطه‌ای با آب با دمای اتاق هر چند وقت یکبار خوب است، اما باید مطمئن شوید که فرش کاملاً خشک شده است. قبل از اینکه فرش را برای تمیز کردن در معرض آب قرار دهید، می‌توانید ثبات رنگ را در قسمتی از فرش بررسی کنید.

ادرار حیوان خانگی

ادرار حیوانات خانگی بسیار اسیدی است و می‌تواند باعث آسیب دائمی به فرش شما شود. اگر حیوان خانگی شما روی فرش شما ادرار کرده است، تمیز کردن حرفه‌ای می‌تواند ظاهر آن را بازگرداند و از محو شدگی رنگ فرش جلوگیری کند.

فرآیند تمیز کردن نامناسب

خشک کردن بخش بسیار مهمی از فرایند تمیز کردن فرش دستباف شما است. اگر این مرحله در شستشوی فرش دستباف شما به درستی صورت نگیرد، به وجود آمدن لکه یا محو شدن رنگ فرش در قسمت‌هایی از فرش، اتفاق می‌افتد.

سفید کننده

هرگز نباید از سفید کننده برای تمیز کردن فرش استفاده کرد. این می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ شود و در واقع می‌تواند به الیاف فرش (به ویژه پشم و ابریشم) آسیب برساند. حتی پاک کننده‌های دارای سفید کننده قلیایی می‌توانند برای بافت فرش بسیار مضر باشند.

چگونه از محو شدن رنگ فرش خود  جلوگیری کنم؟

چگونه از محو شدن رنگ فرش خود  جلوگیری کنم؟

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از محو شدن رنگ‌های فرش خود انجام دهید:

  • از یک تثبیت کننده رنگ یا محلول قفل کننده رنگ برای تثبیت رنگ فرش و حفظ رنگ‌های پر جنب و جوش آن استفاده کنید.
  • با کشیده نگه داشتن پرده‌ها در روزهای آفتابی، فرش خود را از نور بیش از حد دور نگه دارید. به این ترتیب، اشعه ماوراء بنفش شدید، رنگ‌های قرمز را در فرش شما «پخت» نمی‌کند.
  • رنگرزی مجدد رنگ را به پارچه‌هایی مانند نایلون و پشم باز می‌گرداند. یک استاد رنگرز تایید شده، آموزش ترکیب دقیق رنگ‌ها را دارد تا فرش به حالت اولیه خود بازگردد.

فرآیند ترمیم رنگ فرش دستباف

فرآیند ترمیم رنگ فرش دستباف

ابتدا فرش به صورت حرفه‌ای تمیز می‌شود تا میکروب‌ها، رطوبت و لکه‌ها از بین برود؛ سپس می‌توانیم ببینیم که دقیقاً چه کاری باید با رنگ‌های اصلی فرش انجام شود.
برای ترمیم رنگ از تجهیزات ویژه‌ای استفاده می‌شود. مناطق کوچکتر ممکن است با سرنگ، رنگ شوند، در حالی که مناطق بزرگتر ممکن است برای بهترین پوشش اسپری شوند. ما از برس‌های هوا با نوک مخصوص برای اعمال رنگ، در زمانی که الگوها پیچیده هستند، استفاده می‌کنیم تا طرح‌های اصلی را کاملاً تکرار کنند.
اندازه فرش، اندازه منطقه‌ای که قرار است بازسازی شود، و تکنیک‌هایی که باید از آنها استفاده کنیم، هزینه‌های بازسازی شما را تعیین می‌کنند. فرآیند کار بازسازی بدین ترتیب است:

  • مرمت فرش های قدیمی و عتیقه : مرمت فرش های قدیمی نیاز به توجه ویژه ای دارد. کارشناسان با حفظ تکنیک های بافت اولیه و با استفاده از مصالح مناسب،این فرش ها را مرمت می کنند.
  • ترمیم رنگ و الگو : رنگ ها و الگوها می توانند با گذشت زمان محو یا بدتر شوند. متخصصان از تکنیک های تخصصی نقاشی و بافندگی برای بازسازی رنگ ها و نقش های اصلی.
  • تعمیر و نگهداری پس از تعمیر و ترمیم : پس از فرآیند تعمیر و ترمیم، نگهداری منظم برای افزایش طول عمر فرش دستباف شما مهم است . جارو کشیدن منظم فرش و چرخاندن مکرر آن می تواند ساییدگی و پارگی را کاهش دهد . علاوه بر این، محافظت از فرش شما در برابر نور مستقیم خورشید می تواند از محو شدن رنگ جلوگیری کند .

چگونه رنگ را به فرش خود بازگردانیم؟

 

ترمیم و مرمت فرش دستباف راه مهمی برای حفظ و احیای این آثار ارزشمند است. با یک لمس حرفه‌ای ، می‌توانید فرش دستباف خود را به شکوه سابق بازگردانید و آن را به نسل‌های آینده منتقل کنید. به یاد داشته باشید، هر فرش نیازهای منحصر به فردی دارد، بنابراین کمک گرفتن از یک  یک متخصص همیشه بهترین کار است. شما می‌توانید برای حفظ زیبایی و ماندگاری فرش دستباف خود به سایت قالیشویی زارع مراجعه کنید و مشاوره و خدمات، دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *