شستن فرش نجس در قالیشویی زارع

عوامل مختلفی وجود دارند که میتوانند سبب کثیف شدن و آلودگی فرش شوند و افراد را وادار به شست و شوی فرش کنند. یکی از دلایل ایجاد آلودگی روی فرش، میتواند نجاست باشد.

در دین اسلام مواردی همچون خون، ادرار و یا مدفوع انسان و یا حیوانات خانیگ، مشروبات الکی و … نجس محسوب میشوند و آغشته شدن فرش منزل به هر کدام از این موارد و عدم شست و شوی فرش، ضمن این که به دور از ایمان است، میتواند سبب بروز بیماری های مختلف و از طرفی ایجاد لکه و بوی بد روی فرش گردد. در نتیجه شستن فرش نجس با رعایت احکام شرعی و بهداشتی از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است.

شستن فرش نجس در قالیشویی

شستن فرش نجس در قالیشویی

از آن جایی که در دین اسلام سفارش زیادی به نظافت و پاکیزگی شده است و از طرفی احکام مختلفی برای تمیز کردن نجاست وجود دارد، در ادامه به مراحل شستن فرش نجس در قالیشویی میپردازیم؛

مرحله اول؛ برداشتن نجاست از روی فرش

مهم ترین و اصلی ترین کاری که برای شستن فرش نجس باید انجام داد تا جلوی بیشتر و بزرگ تر شدن نجاست گرفته شود، برداشتن خود نجاست از روی فرش است.

اگر نجاست روی فرش مرطوب باشد، بهتر است ابتدا به کمک دستمالی خشک، رطوبت آن گرفته شود، سپس باقی مانده آن از روی فرش برداشته شود. اگر نجاست خشک شده و به فرش چسبیده باشد، توصیه میشود از دستمالی مرطوب برای جدا کردن آن استفاده کنید.

مرحله دوم؛ بهره گیری از شوینده ای مناسب

بعد از برداشتن نجاست از روی فرش، نوبت به ضد عفونی کردن و پاکسازی آن میرسد. در این مرحله قالیشویی تشخیض میدهد که بر اساس نوع و جنس فرش از چه مواد شوینده ای جهت رفع آلودگی استفاده کند.

البته توصیه میشود که برای پاکسازی لکه نجاست از شوینده های آنزیم دار استفاده گردد. در نهایت مقداری نمک روی محل لکه ریخته میشود تا هم سبب ضد عفونی فرش گردد و هم بوی بد آن را از بین ببرد.

بیشتر بدانید : شستشوی فرش شگی

مرحله سوم؛ آبکشی فرش

تفاوت اصلی شستن فرش نجس با فرش های معمولی در این جا مشخص میشود که باید فرش نجس را طبق قوانین اسلامی آبکشی کرد.

برای این کار زیر قسمت نجس فرش تشتی بزرگ قرار میدهند و به تعداد دو مرتبه، آن قسمت را به وسیله یک پارچ آب سرد که میتواند آب کر و یا قلیل باشد، آبکشی میکنند.

اگر نجاست هنوز هم از بین نرفته باشد، این کار را برای بار سوم نیز تکرار میکنند. توجه داشته باشید که آب حاصل از آبکشی فرش، پس از این که محل لکه به طور کامل فشار داده شد، باید درون تشت بریزد.

این کار را باید تا از بین رفتن کامل نجاست انجام داد. اکنون فرش به طور کامل از وجود نجاست پاکسازی شده است.

نکات مهم آبکشی فرش نجس

نکات مهم آبکشی فرش نجس

بیشتر بدانید : شستشوی تشک خوشخواب

برای این که فرش نجس به طور کامل از نجاست پاک شود، دانستن نکات زیر لازم و ضروری است؛

• اگر در هنگام آبکشی فرش، آب به قسمت های دیگر فرش نیز وارد شود، نیازی به آبکشی قسمت های دیگر نیست و فرش نجس نمیباشد.

• بهتر است شوینده های دارای آنزیم به مدت چند ساعت روی قسمت های دارای لکه فرش قرار بگیرند، تا نجاست فرش به طور کامل پاکسازی گردد.

• اگر عامل نجس کننده فرش، خون باشد، بهتر است که تا قبل از خشک شدن خون روی فرش، اقدام به پاکسازی نجاست بکنید چرا که پاکسازی خون خشک شده، به مراتب سخت است و احتمال باقی ماند تکه هایی از آن روی فرش زیاد است.

• اگر برای آبکشی فرش نجس هنگام شست و شوی فرش برای عید از آب کر و یا لوله کشی استفاده شود، دیگر نیازی به فشار دادن محل نجس وجود ندارد و فرش از وجود نجاست پاکسازی خواهد شد.

بیشتر بدانید : مراحل شستشوی فرش

مزایای شستن فرش نجس در قالیشویی زارع

مزایای شستن فرش نجس در قالیشویی زارع

احتمالا در خانه تکانی های قبل از عید، شست و شوی فرش های منزل را در لیست کارهای خود قرار داده باشید. شستن فرش در منزل و خشک کردن آن میتواند جزو معضلات افراد زیادی باشد و طبیعتا به وقت و انرژی بالایی نیاز دارد.

از طرفی مصرف بالای آب با شست و شوی فرش و گلیم در خانه، دیدگاه افراد را نسبت به شست فرش در قالیشویی تغییر میدهد. حال این که شست و شوی فرش نجس خود را به قالیشویی بسپارید، ویژگی ها و مزایای مختلفی خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مهم ترین و اولین دلیل واگذاری شستن فرش نجس به قالیشویی از جمله قالیشویی زارع، مصرف بهینه آب، انرژی و زمان است.

• قالیشویی زارع میتواند پس از شستن فرش نجس، کارهایی دیگری از جمله ترمیم، بازسازی، رفوگری و … را در صورت نیاز بر روی فرش شما انجام دهد.

• قالیشویی ها بر اساس نوع و جنس فرش شما، از مواد شوینده مناسب و مخصوص استفاده میکنند که جلو از بین رفتن کیفیت و زیبایی فرش را میگیرد.

• شست و شوی فرش در قالیشویی ها، اغلب با تجهیزات و امکانات مدرن صورت میگیرد.

• خشک شدن فرش در قالیشویی ها به راحتی و بدون شکستگی فرش صورت میپزیرد.

• در شرکت قالیشویی زارع، شستن فرش نجس به کمک اب کر، اب لوله کشی و آب قلیل صورت میگیرد.

بیشتر بدانید : شستشوی مبلمان در منزل

همان طور که تا اینجای کار متوجه شدید، شستن فرش نجس در مقایسه با شست و شوی فرش های معمولی، تفاوت های بسیار زیادی دارد چرا که باید بر اساس احکام دین اسلام پاکسازی شود تا برای اقامه نماز روی فرش مناسب گردد.

ناگفته نماند که به دلیل تفاوت در جنس و تراکم فرش های ماشینی و دستبافت، نحوه شست و شوی فرش نجس ماشینی با فرش نجس دستبافت نیز متفاوت است و بهتر است که موارد گفته شده توسط قالیشویی ها رعایت گردد.

ضمن این که برای شستن فرش نجس در قالیشویی میتوان از هر سه نوع آب قلیل، آب کر و آب لوله کشی متصل به آب کر استفاده کرد.

بیشتر بدانید : بهترین قالیشویی در شیراز

شستن فرش نجس

درباره قالیشویی زارع :

قالیشویی زارع در شیراز با بیش از 30 سال سابقه درخشان، یکی از معتبرترین قالیشویی‌ها در جنوب کشور است. این قالیشویی دارای لوح تقدیر سال 88 از اتحادیه فروشندگان فرش دستباف است و به شستشو، تعمیر و مرمت انواع فرش‌های دستباف و ماشینی می‌پردازد.

قالیشویی زارع در شیراز بزرگترین کارخانه قالیشویی در جنوب کشور است و با سیستم شستشو و آبگیری مکانیزه مجهز شده است. این قالیشویی دارای دو خط شستشو است و عضو رسمی اتحادیه فروشندگان فرش دستباف بوده و توسط صنایع و معادن تایید شده است . برای دریافت مشاوره از کارشناسان ما تماس بگیرید.

 آدرس :

شیراز بلوار نصر شرقی (جاده کفترک سابق) انتهای کوچه 7

09171098983
carpetservicezare @gmail.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *